Αθλητισμός: Απόλλων Πατρών - ΠΑΟΚ 87-83

Αν και λίγο πριν από το τέλος ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει πάρει διαφορά ασφαλείας, ο Απόλλωνας βρήκε την ψυχική δύναμη να «γυρίσει» ένας ματς που έμοιαζε χαμένο και τελικά, αφού ο «Δικέφαλος» πήγε το ματς στην παράταση, εκεί οι Πατρινοί κατάφεραν να ολοκληρώσουν την επαναφορά τους και να πάρουν τη νίκη 87-83 (71-71 κ.α.) που τους εξασφαλίζει μια θέση στα πλέι οφ.

Η αναμέτρηση έγινε στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής (η υπόλοιπη συνεχίζεται την Μ.Τρίτη), ενώ οι φιλοξενούμενοι παρά την 7η ήττα τους στο πρωτάθλημα δεν χάνουν την 4η θέση στην κανονική περίοδο. Κορυφαίοι των νικητών με καθοριστικά τρίποντα Αργυρόπουλος και Πέτροβιτς, με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Η απόλυτη κυριαρχία του ΠΑΟΚ στα ριμπάουντ (23 έναντι 10 στο ημίχρονο) και στη δημιουργία (8 ασίστ) ήταν αρκετή, προκειμένου οι Θεσσαλονικείς να... σηκώσουν από το τζάμπολ κεφάλι στο σκορ και να μην απειληθούν μέχρι το ημίχρονο. Με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να διακρίνεται σε επίθεση και ριμπαόυντ και τον Χαραλαμπίδη να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-11, ενώ στο 18' «εκτόξευσε» τη διαφορά στους +13 (37-24). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι προσπαθησαν με τους Κλάιμπερ, ΜακΚόλουμ και Αργυρόπουλο να «μαζέψουν» τη διαφορά, αλλά πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -11 (28-39).

Στην τρίτη περίοδο, ο Αργυρόπουλος έδωσε το έναυσμα, ο Πέτροβιτς πήρε τη «σκυτάλη» του σκοραρίσματος από τα 6.75 και, με τους Αμερικανούς να «ανεβάζουν στροφές», ο Απόλλων έτρεξε από το εις βάρος του 33-48 επιμέρους σκορ 15-2 και μείωσε σε 48-50, έχοντας οδηγήσει με την άμυνά του τον ΠΑΟΚ σε 18 λάθη.

Με... βροχή τριπόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο (5) ο Απόλλων πέτυχε την ανατροπή και «άγγιξε» τη νίκη, όταν προηγήθηκε στα 30'' πριν τη λήξη με 71-68. Ωστόσο, ο Νικολόπουλος γλίτωσε τον ΠΑΟΚ και από τα 6.75 ισοφάρισε και έστειλε τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο. Στην παράταση, ο Πέτροβιτς συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75, ο Κλάιμπερ συνέχισε να... καρφώνει και ο Απόλλων Πατρών, που «έσφιξε» την άμυνα του, προστάτευσε την έδρα του με το τελικό 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-39, 48-50, 71-71κ.α., 87-83παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Ανδρικόπουλος, Ξενικάκης

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Νίκος Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 20 (4), Καπερώνης, Γκραντ 12 (1), Λιανός, Πέτροβιτς 18 (4), Πελεκούδας, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 12 (1), Ζαφείρης, Τέρνερ 7, Κρόλο.

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Χάτσερ 8, Κασελάκης 2, Χαραλαμπίδης 24 (1), Θεοδωράκος, Δέδας 13 (3), Μαργαρίτης 8, Παπαδόπουλος 15 (13ρ.), Νικολόπουλος 9 (1), Καλλές 4, Χρυσικόπουλος, Αμπάρας.